تبلیغات
ما جماعت چاپلین ندیده - پیشنهاد کتابخوانی شمس لنگرودی در روزنامه شرق
پیشنهاد کتابخوانی شمس لنگرودی در روزنامه شرق | از همین حرف ها ,

«آخرین انار دنیا» و «رویای این پاریسی دیوانه»

شمس‌لنگرودی

 

 

منبع: روزنامه شرق

هرچه خواندنی توی دست‌تان است بگذارید زمین و «آخرین انار دنیا» را بردارید. شاهكاری غیرمنتظره ظریف، معصومانه، عمیق با تخیلی شگفت‌انگیز و باور نكردنی كه «بختیارعلی» نویسنده كرد عراقی نوشته و تاكنون به زبان‌های آلمانی، روسی، عربی، انگلیسی و چندین زبان دیگر ترجمه شده است. 
چطور ممكن است در همسایگی ما نویسنده‌ای چنین رمان عجیبی بنویسد و ما چطور ‌باید درس‌مان را می‌آموختیم كه در سیلان ذهنی آرام (كه به نظر می‌رسد انگار هر تصویر رمان به راه جدایی می‌رود) همه‌چیز گرد چند محور اساسی جمع شود به گونه‌ای كه هم اهل ادب دوستش بدارند و هم خواننده متعارف. 
آخرین انار دنیا درباره جنگ است، درباره رهبران سیاسی، فقر، عشق، مرگ، معصومیت‌های پایمال شده! اما این موضوعات بهانه نمی‌شود كه نویسنده به زاری مرسوم (از موضع برتر) به دفاع از مردم بپردازد. 
بختیارعلی در این اثر همراه و هم‌قدم مردم و در دفاع از حقوق اساسی‌شان می‌نویسد اما نه علیه كسی شعار می‌دهد و نه از قداست توده‌ها می‌گوید. همه‌چیز در دستش جمع می‌شود تا به اثری انسانی، جاودانه و خلاقانه بدل شود. آخرین انار دنیا رمانی عجیب است كه در وضعیت عادی می‌توانست تیراژی یك میلیونی در جمعیتی 75 میلیونی داشته باشد. امكان خواندن این كتاب را ترجمه خوب آرش سنجابی و نشر افراز فراهم كرده‌اند. 
و اما اثر دیگر كه در جوانی من از ژانرهای منقلب‌كننده من بود و اكنون نیز پیگیر آنم، مجموعه داستان «رویای این پاریسی دیوانه» است. رویای این پاریسی دیوانه عصیانی علیه قوانین موجود داستان‌نویسی است و مرز باریكی كه این داستان‌های كوتاه را از اثری غیرداستانی جدا می‌كند، به ویژه داستان اول این كتاب است كه توانایی «بهاءالدین مرشدی» نویسنده را نشان می‌دهد. نثری دقیق و محكم و‌ برانگیزاننده و جاندار (در سراسر كتاب) و در همین داستان «پنج داستان از كتاب معجزه» نشان می‌دهد كه او می‌داند كه چه نمی‌خواهد، می‌داند و نمی‌كند، نمی‌خواهد كه طبق رسوم بنویسد، می‌خواهد نرم‌های موجود را بشكند. كسانی كه عادت به خواندن آثار كلاسیك‌شده دارند بی‌تردید از این مجموعه راضی برنمی‌گردند اما من خواندن این اثر را برای دیدن نوعی دیگر از داستان‌نویسی به خوانندگان جوان توصیه می‌كنم. رویای این پاریسی دیوانه دیدنی است. ناشر این كتاب نشر افكار است.


نوشته شده توسط بهاء الدین مرشدی در جمعه 11 آذر 1390 و ساعت 04:17 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ بعضی وقت‌ها که خواب می‌بینم+ دعوت به خواندن مجموعه «دلفین‏‌ها در خواب‏‌هایم شنا می‏‌کنند» شعرهای ساره دستاران+ حرف‌های من درباره خسرو شکیبایی+ جزییات مراسم پایانی نخستین دوره جایزه داستان بیهقی اعلام شد+ ستون رویاهای بدون امضا که در سه‌شنبه‌های روزنامه فرهیختگان منتشر می‌شود:+ درباره بیدل دهلوی+ رویاهای زمینی+ خانه حسین منزوی در زنجان تخریب شد+ در نگاهی به کتاب «داستان های غریب، مردمان عادی» نوشته ی محمد علی علومی+ نگاهی به «زنانگی و روایت‌گری در‌هزارو یك شب» نوشته‌ فرهاد مهندس‌پور+ «مراثی یک روایت ساده» منتشر شد+ «مراثی یك روایت ساده» توزیع شد+ مجموعه‌ی داستان جدید بهاءالدین مرشدی با نام «مراثی یك روایت ساده» به چاپ رسیده است.+ مجموعه ی " قصه نو" ی نشر افکار در نمایشگاه، شبستان، راهروی 21، غرفه 6+ نگاه محسن بوالحسنی به مجموعه داستان «رویای این پاریسی دیوانه»

صفحات: